Vi jämför sju tält för vandring, paddling, fjäll och familj, från lätta sommartält till stabila vintertält. Listan hjälper dig hitta bästa tältet för hur du tältar, hur många ni är och hur långt du bär.
Uppdaterad 9 oktober 2026 · 37 min läsning
Vi har testat tält för att utse bästa tältet för vandring, paddling, fjäll och familjecamping. Hilleberg Helags 3 blir tält bäst i test 2026. Det är lätt att bära, står med bara fyra markpinnar och har plats för packningen på båda sidor.
Listan spänner från ett tungt budgetval med stort förtält till lätta tält för dig som räknar varje gram. Här finns ett vintertält för fjället, ett självstagande kupoltält för klippor och ett rymligt familjetält för bilcamping. Var tältar du? Det avgör mer än något annat.
Ett tält som trivs på kalfjället i februari är sällan rätt val för en kanotvecka i juli. Därför står det under varje tält vad det klarar, vad som saknas och vem som borde välja ett annat.
Hilleberg Helags 3 passar dig som bär ditt tält på ryggen, i kanoten eller på cykeln mellan snösmältningen och första snön. Det är ett lätt tunneltält med sitthöjd i hela tältet och två absider, alltså förtält där packning och kängor står torrt. Därför blir det tält bäst i test, före Fjällräven Abisko Shape 2 som är valet för vintern.
Uppställningen går fort. Tre bågar träs i kanaler på utsidan, och sedan står tältet med bara fyra markpinnar. Inner- och yttertältet sitter ihop och reses samtidigt, så innertältet hålls torrt när du slår läger i regn. Vill du torka delarna var för sig går de att ta isär. Totalt 16 markpinnar följer med, så det finns gott om pinnar till stormlinorna, de linor som spänner tältet mot marken när det blåser upp.
Inne är det rymligt och luftigt. Innerhöjden är 105 cm, så du kan sitta upp och byta kläder utan att nacken trycks mot duken. Absidernas vävar går att fästa upp helt, och en varm kväll vid en fjällsjö blir tältet nästan ett vindskydd med utsikt. Fyra fickor i hörnen och en torklina i taket håller ordning på pannlampa och blöta sockor. Hopackat är tältet 51 × 18 cm, så det går att spänna fast utanpå ryggsäcken eller stuva längst ner i kanoten.
Vikten är låg för ett tält med plats för tre. Packat väger det 2,6 kg, och med bara det nödvändigaste kommer du ner till 2,3 kg. Tvåmannaversionen är bara 200 gram lättare. Den tredje liggplatsen kostar alltså nästan ingenting att bära, och ni får rum för packningen inne när det regnar. Ensam eller i par kan du ändå välja den mindre storleken och spara de gram du kan.
Ytterväven har en vattenpelare på 5 meter och golvet 15 meter. Vattenpelaren visar hur mycket vattentryck väven tål innan den släpper igenom, så ett högt värde i golvet håller dig torr när du knäar på blöt mark. Efter köpet kan du skaffa ett extra skyddsgolv och ett innertält helt i myggnät för varma nätter med mycket mygg.
Minuset är duken i regn. Den hänger något när den blir blöt, och du kan behöva justera formen med stormlinorna. På utsatt kalfjäll och högt upp i bergen finns också risk för kalldrag, eftersom tältet är gjort för snöfri säsong. Tältar du från vår till höst och bär själv är det här tältet vi hade valt. Ska du ut på fjället när snön ligger kvar, ta Fjällräven Abisko Shape 2 i stället.
Passar dig som: Den som bär sitt tält från vår till höst och vill ha sitthöjd, två förtält och snabb uppställning.
2. Fjällräven Abisko Shape 2: Bäst för vinter och fjäll
2
Bäst för vinter och fjäll
Fjällräven Abisko Shape 2
Fjällräven Abisko Shape 2 är tältet för dig som tältar på fjället året runt och vill stå stadigt när det blåser.
Tältar du bara på sommaren och vill sitta rak i ryggen, ta Hilleberg Helags 3 i stället. Fjällräven Abisko Shape 2 är byggt för fjället när det blåser, också mitt i vintern. Det är ett tunneltält för fyra årstider med låg profil, alltså en form som ligger nära marken så att vinden glider över. Många stormlinor av 2 mm Dyneema, ett tunt och starkt fiberrep, håller det på plats. Linorna har reflex som syns i pannlampans sken.
Vintertid hjälper tre saker. Innerdörren har fint myggnät som går att stänga helt med tät väv, absiden är stor och yttertältet går långt ner mot marken. Det håller snödrev och kalldrag ute, samtidigt som yttertältet kan rullas upp i båda ändar för god ventilation. En natt med snöbyar kan du alltså stänga om dig och ändå få luft. Ytterduken har en vattenpelare på 3 000 mm och golvet 6 000 mm, så väta från blöt mark stannar ute.
Absiden, alltså förtältet, är 170 cm lång med en C-formad öppning och god sitthöjd. Där lagar du mat, torkar kängor eller väntar ut ett oväder. Två personer kan lägga sin packning där, så att sovplatsen inne blir fri. Den som är 190 cm lång får plats att ligga. Takhöjden inne är ganska låg, så det är i absiden du sitter bäst.
Vikten är rimlig för ett tält som klarar vintern. Hela tältet väger 2 320 g, och lämnar du extra delar hemma kommer du ner till 1 900 g. Packat är det 16 × 40 cm, och den smala påsen går att stuva på tvären i ryggsäcken. Bågkanalerna sitter på utsidan och är färgkodade, så du ser direkt vilken båge som går var. Det sparar tid när fingrarna är stela av kyla.
Vill du ha golv i absiden kan du köpa till en markduk. Skötseln är enkel: borsta bort smuts med en mjuk borste och ljummet vatten, och förvara tältet torrt och rent. Materialet är fritt från fluorkarboner och PVC. Minuset är väven när den blir våt. Den hänger lite i regn, så räkna med att spänna om linorna en blöt kväll.
Tältar du på kalfjället också när snön ligger, är det här tältet du ska ha. Är ni tre finns samma tält i en större storlek. Är du ny på fjället och håller dig till barmark och skyddade platser, ta Bergans Trollhetta Tunnel 2 i stället.
Passar dig som: Den som tältar på kalfjället även vintertid och sätter väderskydd före takhöjd.
3. Bergans Trollhetta Tunnel 2: Bäst för nybörjare
3
Bäst för nybörjare
Bergans Trollhetta Tunnel 2
Bergans Trollhetta Tunnel 2 är det trygga första fjälltältet, stabilt i blåst och regn och lätt att få rätt redan första kvällen.
Bergans Trollhetta Tunnel 2 passar dig som tältar för första gången på fjället och vill ha ett tält som är lätt att få rätt. Det står stabilt och håller dig torr i hårda vindar och regn, även på fjället. Därför bär det utmärkelsen för nybörjare. Fjällräven Abisko Shape 2 är byggt för vintern, medan det här tältet klarar barmark och skyddade turer på vårvintern.
Uppställningen är enkel. Inner- och yttertältet sitter ihop, så allt reses i ett moment och innertältet hålls torrt i regn. Bågarna är lätta att få i fästena och tältet sträcks bra, och en väl sträckt duk fladdrar mindre i blåsten. Bågarna är gjorda av DAC-aluminium, en lätt och stark sorts aluminium för tältbågar, och 15 markpinnar följer med.
Inne är det gott om plats för två. Innertältet är 220 cm långt och 150 cm brett. Sovytan blir 2,3 m², och ligglängden räcker för den som är lång. Vid absiden är takhöjden okej, men längre in blir det lite lågt. Fyra fickor längs varje sida och en längst fram ger plats åt mobil, pannlampa och glasögon.
Ventiler i båda ändar låter luften strömma genom tältet, så fukten från två sovande får en väg ut. Innerdörren är D-formad med dubbelt tyg, där det ena lagret är helt i nät. En ljum natt kör du med nätet och slipper myggen. En kall natt stänger du den täta duken. Ytterduken har en vattenpelare på 3 000 mm och golvet 7 000 mm, så en blöt tältplats går bra.
Absiden är 115 cm djup och rymmer packningen för två. Uppställt tar tältet 340 × 170 cm av marken, så leta upp en plan yta i den storleken innan du börjar. Tältet väger 2,62 kg, och ni kan dela på bågar och duk när ni bär i par. Minuset är färgmärkningen. Grått och blått på bågar och kanaler är svåra att skilja åt i skymning, så res tältet en gång hemma på gräsmattan innan första turen.
Tältar du på vinterfjället i storm, ta Fjällräven Abisko Shape 2. Ska du slå läger på berghällar där pinnarna inte fäster passar Hilleberg Rogen 3 bättre. Samma tält finns också för tre och fyra personer, om ni blir fler. För pengarna får du ett fjälltält som står stadigt i hårt väder, reses i ett moment och håller två personer torra med packningen inom räckhåll.
Passar dig som: Nybörjaren som ska ut på fjället i par under barmarksåret och vill ha ett tält som står stadigt utan krångel.
4. Hilleberg Rogen 3: Bästa kupoltältet
4
Bästa kupoltältet
Hilleberg Rogen 3
Hilleberg Rogen 3 är kupoltältet som står på klippor och hård mark, med luft nog att hålla kondensen borta.
Ska du tälta på kalfjället när nätterna blir kalla, välj ett annat tält. Hilleberg Rogen 3 släpper igenom mycket luft, och det blir kyligt en kall fjällnatt. Samma luftflöde är också skälet till att kondensen uteblir. En kupol är ett tält där bågarna korsar varandra över taket, så formen bär sig själv. För dig som paddlar eller tältar på klippor där pinnarna inte fäster är det listans bästa kupoltält.
Tältet är självstagande. Det betyder att det står av egen kraft så fort bågarna sitter på plats, och bara absiderna, alltså förtälten, behöver pinnas ut. På en berghäll i skärgården kan du lyfta hela tältet till rätt plats innan du förankrar det. Uppställningen går snabbt och är enkel att förstå redan första gången. Packat är tältet 47 × 16 cm, så det ryms i kajakens lastrum, och 14 markpinnar följer med.
Det står stabilt i stark vind. Ytterduken har en vattenpelare på 5 meter och golvet 12 meter, så en blöt mosse under tältet är inget problem. En extra bågdel sitter insydd i bågpåsen. Knäcks en båge en blåsig kväll behöver turen alltså inte ta slut. Tältet är gjort för tre årstider och snöfri mark, så vintern får ett annat tält ta hand om.
Liggytan är 230 × 160 cm. Den räcker för den som är 190 cm lång, och sitthöjden är mycket god. Tre får plats, men det är bäst för två som vill ha utrymme. Stora dörrar gör det lätt att ta sig in och ut, och i varje absid ryms en ryggsäck eller en full packpåse. Inne finns bara två fickor, men fem fästen för torklinor låter dig hänga upp blöta kläder efter en dag i kajaken.
Packvikten är 2,5 kg, och tältets verkliga vikt är 2,45 kg. Tvåmannaversionen är 400 gram lättare, men då försvinner det extra utrymmet som gör trean så bekväm för två. Minuset är kylan. En klar höstnatt på fjället får du lita på sovsäcken för värmen, eftersom luften hela tiden byts ut.
Tältar du mest i skärgården eller längs älvar med steniga stränder passar Rogen 3 bäst av tälten i listan. Vill du bära så lite som möjligt på sommarturer, ta MSR FreeLite 3 V3. Ska ni vara två på fjället i blåst och regn och hellre vill ha ett enkelt tunneltält, passar Bergans Trollhetta Tunnel 2 bättre.
Passar dig som: Den som paddlar, tältar i skärgården eller slår läger där markpinnarna inte får fäste.
5. MSR FreeLite 3 V3: Bästa lättviktstältet
5
Bästa lättviktstältet
MSR FreeLite 3 V3
MSR FreeLite 3 V3 är listans lättaste tält och rätt val för snabba sommarturer i skyddad terräng.
MSR FreeLite 3 V3 är tältet för dig som räknar gram och vill röra dig snabbt på sommarturer. Det väger 1,23 kg och är därmed lättast i listan. Med bara det nödvändigaste kommer du ner till 1,07 kg. Hilleberg Rogen 3 står helt av egen kraft på klippor, men här bär du betydligt mindre.
Det är en kupol med separat inner- och yttertält. Tältet är delvis självstagande, alltså står stommen av sig själv men behöver några pinnar för att bli spänd. Bågarna är av DAC NFL på 8,7 mm, tunna aluminiumbågar som håller nere vikten. Trots de tunna materialen står tältet emot hård vind och regn. Låg vikt betyder alltså inte ett skört tält.
Liggytan är 213 × 168 cm, och golvet är rektangulärt utan avsmalning vid fotänden. Två liggunderlag ligger alltså sida vid sida hela vägen ner. Höjden inne är 109 cm, så du kan sitta upp och dra på dig tröjan. Tre får plats men det blir tajt, så räkna med två. Fyra nätfickor, två i sidorna och två i taket, har hål för sladdar, så mobilen kan ladda från en powerbank i fickan.
Innertältet är i nät, och det ger sval ventilation en varm julinatt. På fjället kan det bli för kallt. Minuset är kondensen. Fukt från yttertaket kan droppa genom nättaket, och eftersom ytterdörren sitter intill innerdörren hamnar regnet på nätdörren när du öppnar. Golvytan är 3,57 m², och de två absiderna ger tillsammans 1,4 m² för kängor och packning.
Ytterväven och golvet har en vattenpelare på 1,2 meter, lägre än hos de tyngre tälten i listan. På ojämnt eller vasst underlag behöver du en markduk under golvet. Räkna också med att köpa extra stormlinor och markpinnar, eftersom det som följer med inte räcker när marken är ojämn eller det blåser. Packat är tältet 43 × 13 cm och försvinner lätt i ryggsäcken. Två ingångar och två absider gör att ingen behöver kliva över den andra på natten.
Vandrar du längs leder under barmarksåret, reser med flyg eller cyklar långt, är det här ett tält du knappt känner i packningen. Ska du ut på kalfjället i hårt höstväder är det fel verktyg. För snabba turer i sommarvärme ger det två personer sovplats och två förtält på lite drygt ett kilo.
Passar dig som: Den som vill bära så lite som möjligt på vandring, cykeltur eller resa under barmarksåret.
6. Vaude Ferret XT 3P Comfort: Bästa budgetvalet
6
Bästa budgetvalet
Vaude Ferret XT 3P Comfort
Vaude Ferret XT 3P Comfort ger mycket plats och väderskydd för fyra årstider till den som kan bära lite extra.
Vaude Ferret XT 3P Comfort är tältet för dig som vill ha plats och väderskydd året runt och kan tänka dig att bära lite mer. Ett tunneltält är byggt av parallella bågar som bildar en lång tunnel, och här har ändarna avfasats, alltså gjorts sneda så att vinden glider av. Tillsammans med rejäla material klarar tältet hårt väder och fyra årstider. Det är budgetvalet för den som sätter plats och tålighet före gram.
Uppställningen är logisk. Inner- och yttertältet sitter ihop och förankras först i två hörn, så tältet ligger still medan du trär bågarna. Bågarna går lite trögt där kanalerna böjer sig, så mata dem lugnt i stället för att tvinga dem. Markpinnar med Y-profil, alltså formade som ett Y i genomskärning, följer med. Det gör också en extra bågdel om en båge skulle gå av.
Inne finns gott om plats. Tältet är gjort för tre personer, och liggytan är 225 × 180 cm, bred nog för tre liggunderlag sida vid sida. Den stora absiden rymmer både matlagning och mycket packning. Med två ytterdörrar kan du gå ut åt två håll utan att kliva över köket. En regnig kväll sitter ni torrt i öppningen och kokar kvällsmaten.
Ventilerna fram och bak går att ställa steglöst, alltså precis så mycket öppet som du vill ha. Sex stormlinor med justeringsspännen håller duken spänd i blåst. Ytterduken har en vattenpelare på 3 000 mm. Uppställt är tältet 450 cm långt och 195 cm brett, så tältplatsen behöver vara stor. Tältet står stabilt och känns tryggt när vädret slår om.
Minuset är vikten. Tältet väger 3,73 kg, och packlängden är 58 cm, så det tar plats både på ryggen och i bagageluckan. Kraftigare duk och bågar för fyra årstider är just det du bär på. På blöta turer behöver duken också sträckas efter regelbundet, eftersom den slaknar när den blir våt. Är ni två eller tre kan ni dela på tält, bågar och pinnar, så att vikten blir lättare att leva med.
Tältar du mest i skogen på sommaren behöver du inte allt det här. Är rymd och tålighet viktigare än gram, är Ferret XT 3P rätt tält för fjället året runt. Vill du bära minst möjligt på sommaren, ta MSR FreeLite 3 V3. Ska familjen campa vid bilen, välj Bergans Wiglo LT V.2 4.
Passar dig som: Den som tältar i par eller tre på fjället året runt och sätter plats och tålighet före gram.
7. Bergans Wiglo LT V.2 4: Bästa familjetältet
7
Bästa familjetältet
Bergans Wiglo LT V.2 4
Bergans Wiglo LT V.2 4 ger familjen ett rymligt basläger med tre ingångar, hög takhöjd och plats för all packning.
Bergans Wiglo LT V.2 4 är tältet för familjen eller kompisgänget som kör bilen till tältplatsen och vill ha rum för både folk och packning. Det är ett kupoltält för fyra personer med packning och bär därför utmärkelsen som bästa familjetält. Ni som är fler kan välja samma tält i storleken för sex personer. Vaude Ferret XT 3P Comfort är gjort för tre och för fjället, medan det här tältet är byggt för basläger och campingplats.
Inne finns plats att röra sig. Innertältet är 230 × 230 cm, ett kvadratiskt golv där fyra liggunderlag får plats bredvid varandra. Innerhöjden är 160 cm. En vuxen kan sitta på knä och byta om, och mindre barn kan stå upp. Med breda luftmadrasser blir det trängre, men två vuxna och två barn har ändå gott om plats.
Tre ingångar gör störst skillnad i vardagen. En stor öppning sitter framtill och två mindre på sidorna, så ingen behöver kliva över någon för ett toalettbesök mitt i natten. Barn som vaknar tidigt kan krypa ut genom en sidodörr utan att väcka resten. Med tre absider får ni dessutom tre förtält att ställa kängor, väskor och leksaker i.
Myggnät sitter i alla öppningar, och stora ventilationsöppningar släpper ut fukten från fyra sovande. En stilla julikväll vid sjön kan ni ha öppet utan att myggen tar sig in. Tältet är gjort för alla årstider. Tolv stormlinor och medföljande stormmattor håller det på plats när det blåser upp på kvällen.
Ytterduken har en vattenpelare på 3 000 mm och golvet 7 000 mm. Duken är av ripstop-nylon, en väv med ett rutnät av kraftigare trådar som hindrar att ett litet hål växer till en reva. Siffran 40D anger hur grov tråden i ytterduken är. Yttertältet går också att använda separat, till exempel som regnskydd över matplatsen. Packa tältet sist i bagageluckan, så ligger det överst när ni kommer fram och ska resa det först.
Minuset är vikten. Tältet väger 6 200 g, och packmåttet är cirka 25 × 25 × 48 cm, ungefär som en mindre resväska. Det bär du från bilen till tältplatsen, men knappast en hel dag på leden. Har ni bilen nära och vill ha rymd för hela familjen, är Wiglo LT 4 tältet att välja. Ska ni bära tältet upp på fjället och vara högst tre, ta Vaude Ferret XT 3P Comfort i stället.
Passar dig som: Familjen eller kompisgänget som bilcampar eller har basläger och inte bär tältet långt.
Jämförelsetabell
Modell
Typ
Vikt
Vattenpelare yttertält
Förtält (absider)
Hilleberg Helags 3
Tunneltält, tre årstider
2,6 kg packvikt
5 meter
Två, 1,3 m² vardera
Fjällräven Abisko Shape 2
Tunneltält, fyra årstider
2 320 g
3 000 mm
En, 170 cm lång
Bergans Trollhetta Tunnel 2
Tunneltält, tre årstider
2,62 kg
3 000 mm
En, 115 cm djup
Hilleberg Rogen 3
Självstagande kupol, tre årstider
2,5 kg packvikt
5 meter
Två, 1,1 m² vardera
MSR FreeLite 3 V3
Delvis självstagande kupol
1,23 kg
1,2 meter
Två, 1,4 m² totalt
Vaude Ferret XT 3P Comfort
Tunneltält, året runt
3,73 kg
3 000 mm
En, med två ytterdörrar
Bergans Wiglo LT V.2 4
Kupoltält, fyra personer
6 200 g
3 000 mm
Tre
Så har vi jämfört
Bedömningen bygger på oberoende tester och mätningar, tillverkarnas uppgifter om vikt, mått och vattenpelare, och vad ägare berättar. Vi väger väderskydd, vikt att bära och hur lätt tältet är att sätta upp tyngst, sedan plats och ventilation.
VäderskyddHur tältet står i vind och håller tätt i regn, med form, stormlinor och vattenpelare i duk och golv. Ett tält som läcker eller fladdrar en blåsig natt förstör turen, och på fjället är det en fråga om att hålla sig varm och torr.
Vikt och packmåttVad tältet väger packat och hur stor påsen blir i ryggsäcken eller kanoten. Varje kilo bär du hela dagen, och den som bär för tungt orkar kortare sträckor.
Plats inne och i förtältetLigglängd, sitthöjd, antal ingångar och hur stora absiderna är. Plats att sitta upp och ha packningen torr avgör hur skönt det är att vänta ut ett regnoväder.
UppställningHur många steg och pinnar som krävs, om inner- och yttertältet sitter ihop och om tältet står av egen kraft. Ett tält som reses snabbt håller innertältet torrt i regn och fungerar även när du är trött och kall.
ÅrstiderOm tältet är gjort för snöfri mark eller för fyra årstider, och hur det klarar kalldrag. Ett sommartält på vinterfjället blir kallt och utsatt, och ett vintertält på en kanottur i juli blir onödigt tungt.
Ventilation och kondensHur luften rör sig genom tältet och om fukt samlas eller droppar från taket. Fukten från din andning måste ut, annars blir sovsäck och kläder blöta inifrån.
Bästa tältet för dig hänger på tre frågor: var du tältar, när på året och hur långt du bär. Svaren pekar ofta åt olika håll. Därför har listan ett val per situation, och vinnaren är det tält som klarar flest av dem.
Hilleberg Helags 3 vinner för att det passar det de flesta faktiskt gör: vandring, paddling och cykelturer på barmark. Det reser sig snabbt, ger sitthöjd i hela tältet och väger lite för sin storlek. Fjällräven Abisko Shape 2 tar över när snön ligger kvar. Där väger låg profil och tät innerdörr tyngre än takhöjd, och Helags 3 riskerar kalldrag på utsatt kalfjäll.
Är du ny på fjället är Bergans Trollhetta Tunnel 2 lättare att börja med. Bågarna går lätt i fästena och tältet står stadigt i blåst och regn. Helags 3 ger mer sitthöjd längre in, men Trollhetta är tältet att lära sig på.
Paddlar du och tältar på klippor? Hilleberg Rogen 3 står av egen kraft där pinnarna inte fäster. MSR FreeLite 3 V3 är för dig som vill bära minst på sommaren och kan leta upp mjuk mark. Rogen 3 passar den som hellre bär lite mer och vill kunna slå läger även på berg.
Vaude Ferret XT 3P Comfort ger rymd och väderskydd för fjället året runt, men det är tungt att bära. Bergans Wiglo LT V.2 4 är familjens tält när bilen står nära och fyra ska sova under samma tak. Ska ni bära tältet långt är Ferret XT 3P det bättre valet av de två.
Du som vandrar, paddlar eller cyklar från vår till höst tar Hilleberg Helags 3.
Du som tältar på kalfjället även vintertid tar Fjällräven Abisko Shape 2.
Du som slår läger på klippor och hård mark tar Hilleberg Rogen 3.
Familjen som campar nära bilen tar Bergans Wiglo LT V.2 4.
Tunneltält eller kupoltält, vad ska du välja?
Tunneltält och kupoltält skiljer sig mest i hur de står. Ett tunneltält hålls uppe av bågar på rad och spänns ut med pinnar och linor. Utan förankring faller det ihop. Ett kupoltält har korsade bågar, så stommen bär sig själv.
Hilleberg Helags 3 är ett tunneltält som ändå nöjer sig med ett fåtal pinnar för att stå. På en gräsplätt vid en fjällsjö är det snabbt uppe, eftersom bågarna träs i kanaler på utsidan. Hilleberg Rogen 3 är en självstagande kupol där bara absiderna pinnas ut. På en kal klipphäll i skärgården vinner Rogen 3, för där får du knappt ner en pinne alls.
I blåst står båda typerna stadigt när de är rätt resta. Bergans Trollhetta Tunnel 2 håller torrt i hårda vindar och regn på fjället, och tunnelformen släpper vinden förbi om du vänder kortsidan mot den. Rogen 3 står också stabilt i stark vind. Kupolens fördel är att du kan lyfta och vrida den efter att den rests, tills dörren hamnar i lä.
MSR FreeLite 3 V3 är ett mellanting. Kupolen är bara delvis självstagande, så på ojämn mark behöver den extra pinnar och linor för att bli stadig. Väljer du ett lätt kupoltält för att slippa pinnar kan du alltså bli besviken. Rogen 3 är den kupol i listan som klarar sig på berg.
Tältar du mest på mjuk mark och vill ha ett tält som står stadigt i blåst, ta ett tunneltält som Helags 3 eller Trollhetta 2. Tältar du på hällar, sand eller grus där pinnarna inte biter, ta en kupol som står själv.
Ett tunneltält behöver pinnar och linor för att stå, men det står stadigt i vind när det är förankrat.
Ett självstagande kupoltält står av egen kraft och går att flytta efter att det rests.
Ett delvis självstagande tält som MSR FreeLite 3 V3 behöver ändå extra förankring på ojämn mark.
Hur mycket plats ger ett tält för 2 personer?
Ett tält för 2 personer räcker för två som sover. Det räcker inte alltid för två som också ska byta om, laga mat och vänta ut ett regnoväder. Titta därför på tre saker: ligglängden, sitthöjden och hur stort förtältet är.
Bergans Trollhetta Tunnel 2 och Fjällräven Abisko Shape 2 är båda byggda för två. I Trollhetta 2 ligger även en lång person bekvämt, men takhöjden sjunker längre in. Abisko Shape 2 rymmer också långa, och där sitter du bäst i den långa absiden. I båda tälten är det alltså vid förtältet du sitter upp och drar på dig tröjan.
Är ni två som vill ha rymd, titta på tält märkta för tre. Hilleberg Rogen 3 är rymligt för tre men bäst för två, och sitthöjden är mycket god. MSR FreeLite 3 V3 är tajt för tre och passar också bäst för två. FreeLite 3 har ett rektangulärt golv utan avsmalning, så två underlag ligger sida vid sida ända ner. Rogen 3 har i stället två absider där var och en får plats med sin packning.
En trea för två betyder mer att bära. Rogen 3 är tyngre i ryggsäcken, medan FreeLite 3 är lättast i listan och ger två personer gott om golv ändå. Priset för den låga vikten är kondens och kyla på fjället.
Vilket ska ni ta? Är ni två som tältar på fjället och vill hålla nere vikten, räcker ett tält för två som Trollhetta 2 eller Abisko Shape 2. Vill ni sprida ut er och ha packningen inne när det regnar, välj en trea.
Ett tält för två räcker när ni mest sover i det och har packningen i förtältet.
Ett tält för tre ger två personer plats att sitta upp, byta om och ha packningen inne.
Den som är lång får plats att ligga i både Fjällräven Abisko Shape 2 och Hilleberg Rogen 3.
Hur mycket ska ett vandringstält väga?
Ett vandringstält ska väga så lite som du kan komma undan med där du ska tälta. Det låter enkelt. Men varje gram du sparar tas från något, som en tätare väv, fler stormlinor eller ett innertält som håller värmen.
MSR FreeLite 3 V3 väger drygt ett kilo och är lättast i listan. Det räcker långt på sommarleder i skyddad terräng, och de tunna materialen står emot både vind och regn. På fjället blir nätinnertältet däremot kallt. Hilleberg Helags 3 väger runt två och ett halvt kilo, och för det får du ett tunneltält med sitthöjd och två förtält. Den balansen mellan vikt och plats är skälet till att Helags 3 vinner.
Bergans Trollhetta Tunnel 2 väger ungefär lika mycket som Helags 3 men är byggt för två. Det står torrt i hårda vindar på fjället, och delar ni på bågar och duk blir bördan liten för var och en. Helags 3 ger mer plats för samma vikt, Trollhetta 2 är enklare att lära sig.
Vaude Ferret XT 3P Comfort väger nästan fyra kilo och tar plats i ryggsäcken. Det är mycket för en person. I gengäld får du ett tält som klarar fyra årstider och har en stor absid för matlagning. Är ni tre som delar på det blir vikten rimlig.
Börja i var du ska gå. På sommarleder med mjuk mark och skog tar du det lättaste tält du trivs i. På kalfjället en blåsig september lönar det sig att bära lite mer för en stadigare stomme och ett varmare innertält.
Det lättaste tältet passar sommarleder där du kan välja en skyddad tältplats.
Ett tält runt två och ett halvt kilo ger väderskydd och plats för de flesta vandringar på barmark.
Ett tungt tält för fyra årstider blir rimligt att bära när två eller tre delar på det.
Vilket fjälltält klarar vintern?
Ett fjälltält för vintern ska klara vind, snö och kyla på en gång. Tält för tre årstider är gjorda för snöfri mark. Ett tält för fyra årstider går att använda även när snön ligger, och det är den gränsen som avgör valet.
Fjällräven Abisko Shape 2 och Vaude Ferret XT 3P Comfort är de två i listan som är byggda för hela året. Abisko Shape 2 fungerar vintertid tack vare tät innerdörr, stor absid och ett yttertält som går långt ner mot marken. Den låga profilen och den goda ventilationen gör det stabilt på vinterfjället. Ferret XT 3P klarar också hårt väder, med avfasade ändar och rejäla material.
Skillnaden mellan dem gäller vikt och plats. Abisko Shape 2 är lättare, ett vintertält för två som vill bära lite. Ferret XT 3P är tyngre men har plats för tre och en absid där ni lagar mat i skydd från snödrevet. Duken på Ferret XT 3P behöver spännas efter när det är blött.
Hilleberg Helags 3 och Hilleberg Rogen 3 är tält för snöfri användning. Helags 3 riskerar kalldrag på utsatt fjäll. Rogen 3 slipper kondens tack vare luftflödet, men samma luft gör det kyligt under kalla fjällnätter. Båda trivs på fjället i juli och augusti, och där hör de hemma.
Planerar du skidturer med tält, ta Abisko Shape 2 om ni är två. Ta Ferret XT 3P om ni är tre eller vill ha mer rum för utrustningen en mörk februarikväll. Ska du bara tälta en bit in i september, räcker ett tält för tre årstider så länge marken är snöfri och du har en varm sovsäck.
Fjällräven Abisko Shape 2 är vintertältet för två som vill hålla vikten nere.
Vaude Ferret XT 3P Comfort ger tre personer plats och väderskydd året runt.
Hilleberg Helags 3 och Hilleberg Rogen 3 hör hemma på barmark från vår till höst.
Vad behöver tältet efter köpet?
Det mesta av ägandet handlar om tre saker: skydd för golvet, rätt förankring och torr förvaring. Inget av det tar mycket tid. Men alla tre avgör hur bra tältet fungerar tur efter tur.
Golvet först. Till Hilleberg Helags 3 finns ett extra skyddsgolv att köpa till, och till Fjällräven Abisko Shape 2 en markduk som också ger golv i absiden. Det betyder att kängor och kök står på duk i stället för på blöt mossa. MSR FreeLite 3 V3 behöver en markduk på ojämnt underlag, där stenar och rötter annars ligger direkt mot det tunna golvet.
Förankringen sedan. Helags 3 kommer med gott om markpinnar, så det som följer med räcker långt. FreeLite 3 är tvärtom. Räkna med att köpa extra stormlinor och markpinnar innan första turen. Vaude Ferret XT 3P Comfort har en extra bågdel i paketet, och på blöta turer ska duken sträckas efter med jämna mellanrum.
Sist torkningen. Abisko Shape 2 rengörs med mjuk borste och ljummet vatten och förvaras torrt och rent, och det rådet gäller alla tälten i listan. Häng upp tältet hemma efter turen, i garaget eller över en stång i duschen, tills varje söm är torr. Hos Helags 3 går inner- och yttertältet att ta isär, så delarna torkar fortare var för sig.
Den som väljer ett lätt tält får alltså räkna med fler tillbehör. De tyngre tälten har i regel mer med från början. Väger du FreeLite 3 mot Helags 3, lägg till vikten av extra pinnar och markduk innan du bestämmer dig.
MSR FreeLite 3 V3 behöver markduk, extra pinnar och extra stormlinor på ojämnt underlag.
Tältet ska vara helt torrt innan det packas undan för säsongen.
Ett skyddsgolv eller en markduk gör förtältet till en torr plats för kängor och kök.
Vilket familjetält passar för bilcamping och basläger?
Ett familjetält ska rymma mer än de som sover i det. Barn behöver plats att leka när det regnar, och vuxna vill byta om utan att krypa. När bilen står nära spelar takhöjd och antal dörrar större roll än vikten.
Bergans Wiglo LT V.2 4 är byggt för just det. Det är ett kupoltält för fyra personer med packning, och innerhöjden räcker för att mindre barn ska kunna stå upp. Tre ingångar och myggnät i alla öppningar låter er vädra en varm kväll utan att släppa in myggen. Det stora packmåttet spelar mindre roll när tältet åker i bagageluckan.
Vaude Ferret XT 3P Comfort är alternativet för familjen som vill bära tältet en bit. Det är gjort för tre, och den stora absiden rymmer matlagning och mycket packning. Två vuxna och ett barn får plats. Jämfört med Wiglo LT 4 får ni färre dörrar, men ett tält som klarar fjället året runt.
Hilleberg Rogen 3 passar den lilla familjen som paddlar. Det är rymligt för tre men bäst för två, så en förälder och ett barn får gott om plats. Stora dörrar gör det lätt att ta sig in och ut. Tältet står dessutom på klippor där pinnar inte fäster, och på en ö i skärgården är det ofta den enda marken som finns.
Vilket ska ni ta? Är ni fyra och sover vid bilen eller på en campingplats, ta Wiglo LT 4. Ska ni bära tältet till en sjö eller upp på fjället, ta Ferret XT 3P och dela på vikten. Behöver ni plats för sex finns Wiglo LT i en större storlek.
Bergans Wiglo LT V.2 4 är tältet för fyra som campar nära bilen.
Vaude Ferret XT 3P Comfort passar en familj på tre som vill bära tältet en bit.
Hilleberg Rogen 3 räcker för en vuxen och ett barn på kanotturen.
Köp nu eller vänta?
Lägsta pris per månad · Hilleberg Helags 3
sepnov
Priset på Hilleberg Helags 3 per månad sedan september 2026. Billigast var den i september 2026, runt 15 040 kr. I dag runt 15 040 kr.
Vanliga frågor
Vilket tält är bäst i test 2026?
Hilleberg Helags 3 vinner vårt test 2026. Det är ett lätt tunneltält för tre årstider med sitthöjd i hela tältet, två förtält och en uppställning som går fort. Det passar vandring, paddling och cykelturer på barmark. Ska du tälta på fjället när snön ligger är Fjällräven Abisko Shape 2 det bättre valet.
Vilket är det bästa tältet för 4 personer?
Bergans Wiglo LT V.2 4 är vårt val för fyra personer. Det är ett kupoltält med plats för fyra och deras packning, tre ingångar och så hög innerhöjd att mindre barn kan stå upp. Det är tungt, så det passar bilcamping och basläger. Ska ni bära långt, dela upp er på två av de mindre tälten i listan.
Vilket är det bästa enmanstältet?
MSR FreeLite 3 V3 är vårt val för den som tältar ensam, även om listan saknar ett rent enmanstält. Det är lättast i listan och ger en person gott om golv för packningen. Vill du ha ett stadigare tält för fjället och kan bära mer, finns Hilleberg Helags 3 också i en mindre storlek för två.
Vilket tält är bäst för en nybörjare?
Bergans Trollhetta Tunnel 2 är vårt val för nybörjare. Inner- och yttertältet sitter ihop, bågarna går lätt i fästena och tältet står stadigt i blåst och regn. Ventiler i båda ändar håller luften i rörelse. Det passar två som ska ut på sin första fjälltur på barmark.
Vilket är det lättaste tältet?
MSR FreeLite 3 V3 är det lättaste tältet i listan och vårt bästa lättviktstält. Det väger drygt ett kilo, så det är ett ultralätt tält för sommarturer i skyddad terräng. Haken är att innertältet i nät kan bli kallt på fjället och att kondens kan droppa genom taket.
Vilket kupoltält är bäst i test?
Hilleberg Rogen 3 är vårt bästa kupoltält. Det står av egen kraft, så det fungerar på klippor och hård mark där pinnar inte fäster. Luftflödet håller kondensen borta, och tältet står stabilt i stark vind. Det är rymligt för tre men bäst för två, och det blir kyligt under kalla fjällnätter.
Vilken vattenpelare behöver ett tält?
Välj högre vattenpelare ju blötare du tältar, och högst i golvet, eftersom du trycker mot det när du sitter och ligger. Fem av tälten i listan har klart högre värde i golvet än i ytterduken. MSR FreeLite 3 V3 ligger lägst och behöver markduk på ojämnt underlag.
Vilket tält för 3 personer ska jag välja?
Hilleberg Helags 3 är vårt val för tre som tältar på barmark, med sitthöjd i hela tältet och två förtält. Vaude Ferret XT 3P Comfort är tältet för tre som tältar året runt och kan bära mer. Hilleberg Rogen 3 och MSR FreeLite 3 V3 rymmer tre, men passar bäst för två.
Vilket tvåmannatält är bäst i test?
Bergans Trollhetta Tunnel 2 är vårt val bland tvåmannatälten för barmark och nybörjare, med lång ligglängd och ventiler i båda ändar. Fjällräven Abisko Shape 2 är tvåmannatältet för vinter och kalfjäll, med låg profil och tät innerdörr. Två som vill ha mer rymd kan välja ett tält för tre.
Vilket prisvärt tält är bäst?
Vaude Ferret XT 3P Comfort är vårt budgetval och ett billigt tält som ändå klarar fjället året runt. Det ger plats för tre, en stor absid för matlagning och väderskydd för fyra årstider. Minuset är vikten, så det passar bäst när två eller tre delar på bärandet.
Vår slutsats
Hilleberg Helags 3 är tält bäst i test 2026. Det är bästa tältet för dig som bär ditt tält på vandring, cykeltur eller paddling under barmarksåret. Tältar du på fjället även vintertid är Fjällräven Abisko Shape 2 det tryggare valet. Ska hela familjen sova under samma tak och bilen står nära, ta Bergans Wiglo LT V.2 4.